Każdy z nas ma ochotę czasem na coś słodkiego, dawniej wystarczała łyżeczka cukru, albo plasterek cytryny obtoczony w białej słodyczy. Dziś jednak mamy bardziej wyrafinowane smaki i przyzwyczailiśmy się do jedzenia cukierków, ciasteczek, lodów i wielu innych smakołyków, pod którymi uginają się półki sklepowe. Jednak wciąż ciasta domowe uchodzą za najlepsze smakołyki, nic tak nie smakuje, jak ciasta pieczone przez nasze babcie. Szarlotka, sernik czy pleśniak to takie smaki, które dziś pomimo wielu różnorodnych przepisów, jest bardzo trudno podrobić.
Młode pokolenie także piecze pyszne ciasta, chociaż smak i wygląd bardzo często zmienia się i jest bardziej nowoczesny. Zdarza się także, że ciasto się nie udaje, opada w przypadku sernika albo wychodzi zakalec, szczególnie jeżeli pieczemy ciasto po raz pierwszy. Wtedy zastanawiamy się dlaczego wyszedł zakalec? Co zostało zrobione źle i jak uniknąć takich pomyłek?
Dlaczego moje ciasto jest zakalcem?
To często zadawane pytanie, jednak nie ma na nie jednej odpowiedzi, ponieważ przyczyn może być wiele. A znalezienie tej jednej, może wymagać czasu, przeanalizowania wszystkich etapów pieczenia, oraz zweryfikowania, która z przyczyn mogła być tą odpowiedzialną właśnie za naszego zakalca.
Kilka najczęstszych przyczyn powstawania zakalców:
- Zbyt długie mieszanie, miksowanie i napowietrzanie ciasta.
- Pominięcie jakiegoś składnika lub zmiana proporcji zalecanych w przepisie.
- Niedokładny przepis.
- Przygotowywanie ciasta z zimnych produktów.
- Zła jakość produktów, najczęściej zwietrzała mąka lub nieprzesiana mąka.
- Nieodpowiednia kolejność łączenia składników.
- Problemy techniczne czyli nierównomierne nagrzewanie się piekarnika.
- Uchylanie piekarnika przed upływem minimum połowy pieczenia czyli zbyt wcześnie otworzony został piekarnik lub za często był wietrzony.
Mimo że zakalce są uważane, za ciasto źle upieczone, a już sama nazwa nacechowana jest negatywnie, to są one smaczne. Wyróżnia je wygląd, jednak ich smak pozostaje bez zmian.