Wszystkie zasady są po to, by je łamać. I z winem jest podobnie. Istnieją reguły, które wskazują, jakie wino i do jakiej potrawy wybrać. Jednak większość konsumentów nie stosuje się do tych zaleceń. Szkoda, bo dobre wino podkreśla smak dania. Poza tym, jeśli udajemy się na uroczystą kolację, a ona składa się z kilku potraw, to powinniśmy do każdej z nich wybrać odpowiedni rodzaj wina. Najczęściej jednak otwieramy jedną lub dwie butelki. Koneserzy zalecają zatem, by wino łączyć z daniem głównym. I do niego otwierać taki trunek, który wydobędzie aromat potrawy. A dla ciekawych, jak dobrze poruszać się w świecie win, zalecamy dalszą lekturę tekstu.
Wino i przystawki.
Temat przekąsek jest szeroki. Wśród nich są nie tylko sery, ale też chipsy, orzechy, owoce, wędliny, zapiekanki czy antipasti. Najczęściej jednak przed głównym posiłkiem podaje się deski z serami i one królują na stole każdej szanującej się restauracji. Z jakimi winami łączyć sery?
Sery, dobrzy przyjaciele win.
Sery twarde i dojrzewające. Mają wyraźny smak. To najczęściej: pecorino, parmiggiano reggiano, czy grana pandano. Tylko wino głębokie, o intensywnym smaku podkreśli smak sera. Poleca się czerwone trunki z dużą ilością tanin jak: Chianti, Montepulciano lub Nebbiolo.
Ser gouda, comte. Sery bardziej miękkie. Aby wydobyć z nich orzechową nutę, podaje się lżejsze wino jak: Pinot Noir lub australijski Shiraz.
Brie, camembert. Sery z porostem białej pleśni komponują się dobrze z winem białym i różowym. Są dość tłuste, więc wszelkie musujące wina dodadzą im lekkości. Canva, Szampan, jak i Cremant będą dobrym dopełnieniem.
Oscypek, cheddar. Cabernet Sauvignon, trochę cięższe wino, ale w tym przypadku będzie dobrym rozwiązaniem.
Sery kozie. Wina świeże, o lekkiej kwasowości zrównoważą bardzo charakterystyczny i ziemisty smak serów kozich. Wina białe w stylu Sauvignon Blanc, Chablis, Riesing czy Grunera Veltlingera to dobry wybór.
Inne przekąski też pasują!
Białe wino. Doskonale pasuje do dań jarskich i wegetariańskich. Wszelkie pasty, zwłaszcza z ciecierzycy kochają białe wina. Tu warto trzymać się zasady, im słodsza przekąska, tym wino słodsze i bardziej pikantne. Kwaśne smaki przystawek podajemy z winami orzeźwiającymi. Do popcornu, chipsów i orzechów powinny pasować intensywne smaki win: Chardonnay, Cava, Szampan.
Czerwone wino. Pasuje do zapiekanek, pizzy, bruschetty, przekąsek z pomidorami. Bogate w aromaty wino najlepiej do nich pasujące to: Montepulciano, Primitivo lub Barbera d’Alba. Kabanosy, wędliny, słone paluszki najlepiej równoważyć owocowym aromatem takich trunków jak: Merlot, Shirazz lub Zinfandel.
Danie główne. Co do niego?
Ryby Do nich pasuje wino białe, półwytrawne i wytrawne. Wyjątek stanowi łosoś, który dobrze komponuje się z winem czerwonym. Zasada jest taka, że delikatne potrawy rybne podajemy z winem białym. Jeśli danie rybne jest mocno przyprawione, tłuste i ciężkie, lepiej wybrać wino czerwone. Łosoś wędzony można podawać z delikatnym, musującym winem różowym. Natomiast łosoś smażony lub grillowany będzie lepiej smakować z delikatnym, czerwonym trunkiem.
Drób i kaczki Takie mięsa smakują wybornie z lekkim winem czerwonym. Białe wino podjemy do kurczaka grillowanego lub pieczonego. Smażony kurczak również, ale wtedy białe wino powinno charakteryzować się wyrazistym smakiem. Smak kaczki podkręci wino czerwone.
Owoce morza, krewetki. Do takich dań głównych serwuje się wina subtelne: różowe, musujące lub białe-słodkie i półsłodkie.
Wieprzowina i wołowina. Ta pierwsza lubi towarzystwo win delikatniejszych – białych i aromatycznych. Do reszty mięs zdecydowanie pasują trunki czerwone. Lekkie czerwone uszlachetni smak jagnięciny lub cielęciny. Mocne, wytrawne, czerwone wina będę odpowiednie do dziczyzny i wołowiny grillowanej. Duszone mięso to również wino czerwone, ale już bardziej zbudowane, o wyrazistym aromacie.
Potrawy z makaronu. Wszystko zależy od sosu, z jakim jest podawany makaron. Do spaghetti pasuje wino czerwone. Do sosów białych, np. w daniach śmietanowych lub podawanych z owocami morza bardziej wpasowuje się wino białe- wytrawne lub słodkie.
Bigos Wino wzbogaca smak bigosu. Podlewamy nim potrawę. Najlepiej wybrać czerwone i aromatyczne. Wytrawne lub półwytrawne.
Dania z ryżem. Do typowego risotta dobrze jest dodać wino białe, wytrawne.
Sałatki, dania z warzyw. Jeśli dania jarskie, to doskonałe będzie do nich wino różowe.
Deser musi być.
Słodkie wina najlepiej pasują do dań słodkich. Idealne są do pierników i ciast mocno czekoladowych. Zaleca się podawać je do owoców i ciast kruchych z owocami jak śliwki czy jabłka. Desery ciężkie, o kremowej konsystencji, na bazie śmietany bądź budyniu, lepiej serwować z napojami lżejszymi, czyli półsłodkimi i półwytrawnymi. Do lodów i sorbetów bardziej pasuje wino białe- słodkie lub półsłodkie.
Pijmy na zdrowie.
Lampka dobrego wina to nie tylko rozkosz dla podniebienia lub podkręcenie smaku potrawy. To przede wszystkim odpowiednia oprawa. To wprowadzenie to atmosfery jednoczącej ludzi wokół konwersacji, kultury i kuchni. Toast bez kieliszka szampana jest niemożliwy. A posiłek bez wina, to jak dzień bez słońca.