Kawy świata, za które płaci się najwięcej

Kawa to napój, bez którego niektórzy nie są w stanie wyobrazić sobie swój dzień. Znana jako smaczny „budzik” nie tylko pozwala wyzwolić energię, ale też jest dobrym powodem, by się z kimś spotkać czy pójść do kawiarni. Podawana z mlekiem i śmietanką, słodzona lub gorzka, a nawet z syropem – zdaje się, że każdy jest w stanie znaleźć kawę idealną dla siebie. Tylko czy wie się, ile taka kawa może kosztować?

Na przebudzenie i dobry humor

Kawa to nie tylko pobudzenie, ale również wpływ jej zapachu na nastrój – pozwala się zrelaksować. Poza tym picie tego czarnego napoju zwiększa przepustowość naczyń krwionośnych, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony.

Najpopularniejsze odmiany to arabica i robusta, które pozyskiwane są na plantacjach między innymi w Brazylii, Kolumbii, Etiopii, Wietnamie, Indonezji. Znajdując odbiorców na całym świecie, plantacje są wielkimi producentami, jednak wśród kaw znaleźć można takie, na które pozwolić mogą sobie tylko nieliczni.

Poniżej przedstawienie 10 najdroższych kaw świata.

10. Haiti Blue Pine Forest

Kawa uprawiana wysoko na zboczu gór, poza zasięgiem fal. Znana ze zbalansowanej słodyczy, bogatego smaku i średniej treściwości. Cena mieści się zwykle w przedziale 20-25 dolarów za funt.

9. Jamaica Blue Mountain

Uprawiana na na Wallenford Estate w Blue Mountain na Jamajce znana jest z braku goryczy i przyjemnego łagodnego smaku. Cena to około 50 dolarów za funt tej kawy.

8. Brazil Fazenda Santa Ines

Cena za funt tej kawy przekracza 50 dolarów, co nie jest zbyt wygórowaną kwotą za zdobywcę najwyższej oceny w Cup of Excellent Award 2006. Bardzo słodka, jasna z nutą cytryny i goździków.

7. Puerto Rico Yauco Selecto AA

Słynie z wyjątkowo łagodnego smaku, osiągając ceny powyżej 20 dolarów za funt. Ma czekoladowy aromat, maślany i słodki.

6. Hawaii Kona

Uprawiana na wulkanicznych zboczach Wielkiej Wyspy na Hawajach kosztuje 30 dolarów za funt. Po zaparzeniu kawa jest spójna i po prostu wyśmienita.

5. El Salvador Los Planes

Cena to ponad 40 dolarów za funt. Wyczuwalny w niej jest cytrynowy aromat. W 2006 przyznano jej drugie miejsce w Cup of Excellent Award.

4. Guatemala Huehuetenango

Znana jako El Injerto osiąga cenę powyżej 50 dolarów za funt. Owocowa, a przy tym dobrze zbalansowana.

3. Brazil Fazenda Sao Benedito

Osiąga coraz wyższą cenę, zaczynając od 20 dolarów za funt. Gładka w ustach, wyczuwalne nuty cytrusowe z nutami miodu, orzechów i karmelu.

2. Panama Hacienda La Esmeralda

Uprawiana w cieniu drzew guawa osiąga cenę ponad 100 dolarów za funt. Słynie z wyśmienitego smaku i aromatu.

1. Civet/Kopi Luwak

Kawa powstająca z już zjedzonej i wyrzuconej przez małego ssaka, łaskuna palmowego. Popularna w Wietnamie i Indonezji, przez to, jak powstaje, osiąga cenę nawet 600 dolarów za funt.

 

Dodaj komentarz