Słodkie maliny dojrzewające w pełni lata to dla niektórych niezapomniany smak lata. Niestety jednak, maliny w pewnym momencie przestają się pojawiać, a za oknami nadchodzi zima. Wtedy nie ma nic przyjemniejszego niż usiąść w ciepłym fotelu z kieliszkiem domowej roboty wina malinowego. Zwłaszcza, że przepis na wino oparte o maliny wcale nie jest tak skomplikowany.
Co potrzebujemy ?
Do zrobienia 10 litrów wina z malin potrzebujemy :
- butli na co najmniej 15 litrów,
- dużego lejka,
- rurki do ściągania wina,
- sitka,
- garnka na 5 litrów,
- korka i rurki fermentacyjnej,
- gumki recepturki,
- gazy,
- plastikowego wiadra.
Odnośnie składników potrzebujemy :
- 7 kilogramów, dojrzałych, przebranych malin,
- 3,5 litra wody,
- 2,5 kilogramów cukru,
- drożdży winiarskich do czerwonego wina,
- pożywka dla drożdży,
- opakowanie pirosiarczynu potasu.
Przygotować drożdże należy około dwa dni wcześniej – chyba, że zakupiliśmy drożdże, które tego nie wymagają. Stosowana informacja, powinna być na opakowaniu.
Wiaderko dokładnie umyć i opłukać roztworem pirosiarczynu. Dzięki niemu wiaderko będzie sterylnie czyste, co jest ważne, przy winie malinowym. To samo robimy z butlą, w której będą owoce z drożdżami.
Następnie owoce wrzucamy do wiadra i dokładnie je gnieciemy lub blendujemy. Przelewamy je za pomocą lejka do butelki.
Gotujemy wodę i wsypujemy do niego ¾ porcji cukru – to jest 1,85 kilograma. Odstawiamy do schłodzenia i wlewamy do butelki. Przed zamknięciem wsypujemy do owoców drożdże i pożywkę dla nich. Przykrywamy otwór gazą i obwiązujemy gumką recepturką. Po trzech dniach zamieniamy to zamknięcie na rurkę fermentacyjną z korkiem.
Około tygodnia owoce powinny dość burzliwie fermentować. Po tym czasie odcedzamy owoce od płynu. Płyn, który stanie się naszym winem przelewamy znów do butelki, zostawiając litr.
Ów litr podgrzewamy w garnku i dodajemy resztę cukru – około 0.65 kilograma cukru. Po wystudzeniu przelewamy je do młodego wina w butelce. Ten zabieg dodaje mocy winu – po nim powinno osiągnąć około 13-15%. Jeśli chcemy słabsze wino, możemy ten krok pominąć.
Odstawiamy wino do leżakowania na około 4 tygodnie. Po tym czasie powinien zacząć się pojawiać osad na dnie, a samo wino powinno być klarowne. Za pomocą rurki zlewamy wino znad osadu.
Myjemy dokładnie butlę z osadu i znów przelewamy do niej wino. Odstawiamy je w chłodne miejsce na miesiąc. Po tym czasie możemy je przelać do butelek.
Jednak najlepszy smak wino z malin ma po około 3 miesiącach dodatkowego leżakowania w mniejszych butelkach.