Przepis na wino z porzeczek czerwonych

Wino z porzeczek czerwonych

Nic tak dobrze nie smakuje, jak domowe wino, zwłaszcza przyrządzone z porzeczek czerwonych. Napój jest nie tylko smaczny, ale również korzystnie wpływa na nasze zdrowie i poprawia samopoczucie. Ponadto zachowuje witaminy i składniki mineralne zawarte w owocach przez cały sezon jesienno-zimowy. Porzeczki należą do owoców, które usuwają wolne rodniki z organizmu. Dodatkowo zawierają mnóstwo witamin, takich jak: witaminę C – wspomagającą naszą odporność; witaminę P – ułatwiającą wchłanianie witaminy C; witaminę A, a także witaminę B i sole mineralne. W dalszej części artykułu przedstawię prosty przepis na wino z porzeczek czerwonych, który z ogromną łatwością każdy może wykonać w domowych warunkach z odpowiednimi przyrządami.

Przepis na wino z porzeczek czerwonych

Wino pijemy podczas różnych okazji, ale też przy zwykłym obiedzie rodzinnym, czy wieczorem dla relaksu. Zdecydowanie lepiej smakuje, jeśli jest zrobione własnoręcznie. Jest propozycją do wielu dań, a jego smak przypada do gustu praktycznie wszystkim smakoszom. Do przygotowania potrzebujemy zaledwie kilka składników:

  • 10kg czerwonych porzeczek;
  • 15,5l wody;
  • 7,7kg cukru;
  • drożdże winne,
  • a także 5g fosforanu amonowego.

Do produkcji wina należy wybrać dorodne i dojrzałe owoce, które płuczemy dużą ilością wody i dokładnie przebieramy, aby przez przypadek nie wykorzystać nadpsutego owocu. Należy je później rozdrobnić, najlepiej przy pomocy miksowania na wolnych obrotach. Do porzeczek dodajemy fosforan amonowy, całość zalewamy gorącą wodą z rozpuszczonym w niej cukrem i odstawiamy. Po kilku godzinach porzeczki należy ponownie wycisnąć i dodać do nich drożdże winne. Całość pozostawić do fermentacji. Moszcz porzeczkowy należy mieszać kilka razy dziennie. Po zakończonej fermentacji wino należy przelać do drugiego gąsiora, przecedzając i pozbywając się w ten sposób owoców i resztek drożdży. Wino w przelanym gąsiorze powinno stać w chłodnym miejscu przez co najmniej dwa tygodnie. Po upłynięciu tego czasu możemy przelać je do butelek, używając przy tym specjalnego wężyka.

Podsumowanie

Jak widać przygotowanie wina samodzielnie nie należy do bardzo skomplikowanych czynności. Wymaga jedynie odrobiny czasu i cierpliwości. Wino z porzeczek czerwonych możemy także wzbogać w pewne owoce, np.: jabłka, wiśnie, maliny, agrest czy nawet truskawki. Warto zostać posiadaczem samodzielnego wyrobu, zwłaszcza w chłodnych okresach jesienno-zimowych.

Dodaj komentarz