Wino z wiśni.

Wiśniowe wino jest nie tylko aromatyczne i smaczne, ale jest także źródłem wielu witamin. Zawiera między innymi witaminę C, PP i B. Drzewa wiśniowe nie są wymagające i doskonale czują się w naszym klimacie. W sezonie kilka kilogramów tych usznych owoców kupimy za przysłowiowe grosze. Zrobisz z nich zarówno wytrawny, mocny trunek, jak i słodkie wino deserowe. Możesz eksperymentować i dodawać też inne owoce, aby tworzyć oryginalne bukiety. Jak zrobić wino z wiśni, wyjaśnia dokładnie poniższa instrukcja. Do dzieła!

Akcesoria do produkcji wiśniowego wina:

  • Gąsior oraz rurka fermentacyjna.
  • Korek do butli i wężyk do zlewania wina.
  • Butelki szklane, w których będziemy trzymać nasze wyśmienite wino.
  • Drylownica.

Do produkcji domowego wina wiśniowego niezbędne będą drożdże winiarskie. Pamiętajmy, że inny rodzaj drożdży będzie nieodpowiedni, a wino nie sfermentuje.

Robimy wino z wiśni:

Do przygotowania wina najlepiej jest wybrać owoce o mocnym, czerwonym kolorze. Nie wolno dodawać nadpsutych ani spleśniałych wiśni. Wbrew niektórym opiniom takie owoce wpływają na smak, a także mogą być przyczyną zepsucia naszego trunku. Owoce należy umyć, usunąć ogonki i wydrylować. Wiśnie miażdżymy i pozostawiamy w szklanym naczyniu na trzy dni. Wlot naczynia należy zabezpieczyć gazą, aby nie dostały się do środka małe muszki, muchówki. Po upływie tego czasu wyciskamy owoce, aby powstał moszcz. Moszcz rozcieńczany woda i cukrem, w zależności od tego, jak mocny trunek chcemy uzyskać. Najczęściej stosuje się proporcje 1 do 1, czyli na jeden litr wody wsypujemy 1 kilogram cukru. Całość gotujemy, nie zapominając, aby podczas gotowania zbierać szum. Na 1 litr moszczu dajemy 2 litry syropu cukrowego. Jeśli chcemy otrzymać wino półsłodkie, dodajemy wówczas nieco mniej syropu. Aby nasze wino wiśniowe było mocne i słodkie, musimy przygotować więcej syropu. Moszcz z syropem wlewamy do gąsiora nie przekraczając ⅔ wysokości naczynia. Następnie musimy zająć się drożdżami. W celu ich rozmnożenia mieszamy szklankę soku z owoców i cukier, a następnie wlewamy do butelki. Wtedy wsypujemy drożdże winiarskie i szczelnie zamykamy butelkę. Po czterech dniach wlewamy zawartość butelki do moszczu, nie zapominając o wcześniejszym codziennym potrząsaniu butelka w celu lepszego wymieszania składników. Gąsior zamykamy korkiem z rurką fermentacyjną. Po początkowym etapie fermentacyjnym, który trwa około miesiąc, wino należy przecedzić. I odstawić na kilka miesięcy.

Po czym poznać, że wino jest gotowe?

Gdy zaobserwujemy, że dwutlenek węgla wypycha wodę z rurki, oznacza to, że fermentacja się zakończyła. Wino przelewamy do butelek.
Wiśniowe wino domowej roboty to świetny trunek rozgrzewający. Do produkcji wina możemy dorzucić też trochę czarnych jagód. Wówczas otrzymamy jeszcze bardziej aromatyczny bukiet.

Dodaj komentarz