Inwestowanie w whisky – czy opłaca się to robić?

Coraz częściej, młodsze pokolenie szuka swojej drogi inwestowania pieniędzy. Czasy są obecnie bardzo niepewne, a kursy walut momentami mogą drastycznie spadać. Nic więc dziwnego, że ludzie nie chcą trzymać zbyt dużych sum na koncie bankowym, a zamiast tego starają się kupować to, co z pewnością nie straci na wartości. Dobrym tego przykładem może być alkohol.

Whisky to trunek należący do grupy najbardziej prestiżowych i rosnących na wartości. Oczywiście, nie dotyczy to wszystkich odmian tego alkoholu, a jedynie wysoce wyselekcjonowanych gatunków słodowych, pochodzących ze Szkocji.

Czy warto inwestować w whisky?

Wartość dóbr luksusowych nieustannie przybiera na sile. To dlatego spora część osób decyduje się na inwestowanie w drogie samochody bądź inne rzeczy, przyczyniające się do poprawy jakości życia. Butelki Whisky określane mianem inwestycyjnych to rzadkość na rynku, a to ze względu na ich ściśle limitowane ilości. Z tego względu, każdy inwestor powinien wiedzieć, gdzie się w taki trunek zaopatrzyć oraz gdzie go następnie sprzedać.

Owszem, niektóre butelki mogą faktycznie w krótkim czasie ogromnie przybierać na wartości. Ktoś, kto jednak absolutnie nie zna się na alkoholach, nie będzie w stanie dostrzec, który trunek jest godny uwagi. Z tego względu, każda osoba chcąca rozpocząć przygodę z inwestowaniem w whisky, musi wcześniej dobrze zapoznać się z tematem. Niejednokrotnie trzeba się jednak liczyć z rozczarowaniem powstałym na skutek obiecujących zapowiedzi konkretnej odmiany, a kończącym się na zerowym wzroście wartości rynkowej.

Gdzie można kupić whisky limitowane?

Miejsc, w których można nabyć dobre whisky Warszawa zna sporo. To zazwyczaj sklepy z wysoce wyposażoną gamą luksusowych trunków, gdzie pracują wyłącznie specjaliści z dziedziny alkoholi świata. Często mogą pojawić się tam „perełki”, które niejednokrotnie po kilkunastu latach przeobrażają się w naprawdę drogie pozycje. Znalezienie takich wymaga jednak czasu i wiedzy nabywanej przez lata. Okazji można szukać również w sieci, a dokładniej na forach i grupach internetowych, gdzie osoby również zaangażowane w kupno i sprzedaż trunków dyskutują o nowopowstałych butelkach.

Nie ma co jednak liczyć, że świeżo kupione w sklepie whisky od razu znajdzie się na listach najdroższych trunków świata. Na ten moment, najdroższymi pozycjami są ściśle limitowane butelki pochodzące z lat 20 i 30 ubiegłego wieku. Aby utrzymały one swoją wartość, potrzebna jest masa cierpliwości i oczywiście sterylne warunki.

whisky z lodem w szklance

Warunki przechowywania whisky

Oczywiście, whisky przetrzymywane przez lata w ramach inwestycji powinno mieć odpowiednie warunki do odpoczynku. Mowa tu głównie o ciemnej piwniczce o temperaturze zazwyczaj niższej od pokojowej. Najlepiej, aby butelka była całkowicie poza widokiem kogokolwiek, gdyż nawet przez przypadek można ją zbić.

W przypadku konieczności wykonywania częstych przeprowadzek, taka inwestycja niebywale utrudnia cały proces. Najlepiej jest więc przygotować w tym celu specjalne pudełko, obłożone miękkim materiałem i dopiero wtedy myśleć o przeniesieniu.

Dodaj komentarz